• سه شنبه ۹ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 968-3090-5
  • خبرنگار : 68013
  • منبع خبر : گزارش

در طول مدت همکاری اداره زندان‌ها و جهاددانشگاهی صورت گرفته است؛

اعطای بیش از 31 هزار گواهینامه مهارت به مددجویان کردستانی

مدیرکل زندان‌های کردستان با اشاره به تعامل خوب و هدفمند جهاددانشگاهی با زندان‌های استان، گفت: با همکاری جهاددانشگاهی 31 هزار و 457 فقره گواهینامه دوره‌های کوتاه مدت مهارت در رشته‌های مختلف کشاورزی و کارآفرینی به مددجویان زندان‌های استان اعطا شده است.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، اسحاق ابراهیمی در دیدار با چیا سهراب نژاد، رئیس جهاددانشگاهی استان کردستان اظهار کرد: جهاددانشگاهی نهادی علمی و پژوهشی و از برکات نظام مقدس جمهوری اسلامی است که خوشبختانه این مجموعه از ابتدای تاسیس تاکنون خدمات بسیار ارزنده‌ای را به جامعه ارائه داده است.

وی افزود: طی سال‌های گذشته زندان‌ها و مراکز اصلاحی و تربیتی نیز به عنوان بخشی از جامعه هدف این مرکز پژوهشی، همواره مورد توجه قرار گرفته است .

مدیرکل زندان های کردستان با اشاره به تعامل خوب و هدفمند جهاددانشگاهی با زندان‌های استان، عنوان کرد: خوشبختانه از سال 89 که همکاری میان اداره کل زندان های کردستان و جهاددانشگاهی استان کلید خورد، خدمات قابل توجهی در حوزه آموزش به زندانیان ارائه شده است که از آن جمله می‌توان به اعطای 31 هزار و 457 فقره گواهینامه دوره‌های کوتاه مدت مهارت، در رشته‌های مختلف کشاورزی و کارآفرینی اشاره کرد.

وی خدمات آموزشی ارائه شده به زندانیان استان در سال گذشته را فراتر از مفاد پیش بینی شده در تفاهم نامه میان اداره کل زندان ها و جهاددانشگاهی قلمداد کرد و گفت: براساس تقاهمنامه‌ای که در سال 95 به امضا رسید مقرر شد تا دو هزار نفر از زندانیان استان توسط جهاددانشگاهی در دوره‌های کوتاه مدت آموزش داده شوند اما خوشبختانه در پایان سال شاهد اعطای بیش از چهار هزار و 500 گواهینامه مهارت به مددجویان مراکز اصلاحی و تربیتی استان بودیم که این مهم مهر تاییدی بر تعاملات دو سویه میان زندان ها و مراکز جهاددانشگاهی در استان است.

ابراهیمی در ادامه خواستار آموزش آن دسته از مشاغلی که نیاز به آن در جامعه و بازار کار احساس می شود شد و گفت: زندانیان نیز عضوی از جامعه هستند که در این راستا کمک به مهارت آموزی آنان علاوه بر اینکه بسیاری از آسیب‌های اجتماعی را از میان خواهد برد، از سوی دیگر به کاهش جمعیت بیکاران در جامعه که معضل کنونی کشور و استان نیز هست کمک شایانی خواهد کرد.

وی زندان ها را دارای رسالت «تامینی - تربیتی» و جهاددانشگاهی را نیز دارای رسالتی «علمی و پژوهشی» دانست و بیان کرد: تعامل زندان ها و جهاددانشگاهی با توجه به رسالت سازمانی ویژه و خاصی که برعهده دارند می‌تواند در پیشگیری و کاهش آسیب در جامعه بسیار موثر واقع شود.

این مقام مسئول همچنین از اعطای وام قرض الحسنه اشتغال به 130 نفر از مددجویان آزاد شده زندان های استان طی یک سال گذشته خبر داد و تصریح کرد: از پاییز سال گذشته تاکنون به آن دسته زندانیانی که در طول مدت حبس ضمن شرکت در کلاس‌های حرفه آموزی موفق به دریافت گواهینامه های مهارت شده بودند با استفاده از تسهیلات صندوق کارآفرینی امید وام اشتغالزایی از 12 تا 18 میلیون تومان پرداخت شد.

ابراهیمی، کاهش نرخ بازگشت مجدد به زندان را یکی از مولفه‌های موثر واقع شدن برنامه های اصلاحی و تربیتی در مراکز اصلاحی و تربیتی دانست و تاکید کرد: شواهد حاکی از آن است که بازگشت مجدد زندانیانی که پس از آزادی به حال خود رها نشده و به طریق گوناگون مورد حمایت واقع شده‌اند نزدیک به صفر بوده که این موضوع اهمیت توجه به زندانیان آزاد شده در جهت سلامت جامعه را نشان می دهد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: