• دوشنبه ۲۲ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۵۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 968-5691-5
  • خبرنگار : 68017
  • منبع خبر : گزارش

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان اعلام کرد:

283 هزار تن صادرات در استان کردستان

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: میزان صادرات کالا در هفت ماهه امسال در استان ۲۸۳ هزار تن به ارزش ۱۹۶ میلیون دلار بوده است که  این رقم  نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته از لحاظ وزنی ۱۸ درصد کاهش واز نظر ارزشی ۷ درصد افزایش داشته است.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان:  محمد دره وزمی امروز 22 آبان  در مراسم گرامیداشت روز ملی صادرات و تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان ضمن اشاره به اینکه میزان صادرات کالا در هفت ماهه امسال در استان ۲۸۳ هزار تن به ارزش ۱۹۶ میلیون دلار بوده است، اظهار کرد: این رقم نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته از لحاظ وزنی ۱۸ درصد کاهش واز نظر ارزشی ۷ درصد افزایش داشته است.

وی ضمن اشاره به اینکه  صادرات استان به عراق ۱۹۰ میلیون دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه آن در سال گذشته ۱۲ درصد افزایش یافته است، عنوان کرد:  سهم صادرات کردستان از کشور ۸/.  درصد است و  ۹۷ درصد صادرات استان نیز  به کشور عراق و مابقی به دیگر کشورها هم چون افغانستان، روسیه، پاکستان و ارمنستان انجام می شود.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه تراز تجاری استان در هفت ماهه امسال منفی بوده است، گفت: ۳۶ هزار تن کالا به ارزش ۴۲ میلیون دلار در این مدت از مرزهای استان وارد کشور شده که در مقایسه با مدت مشابه آن در سال گذشته از لحاظ وزنی و ارزشی به ترتیب ۱۴۹ و ۱۶۶ درصد افزایش یافته است.

دره وزمی با بیان اینکه ۸۲ درصد واردات وصادرات استان از مرز باشماق انجام می شود، گفت: در این مدت ۲ میلیارد و ۵۸۶ میلیون دلار ترانزیت داخلی وخارجی  در استان انجام شده که نسبت به هفت ماهه سال گذشته ۴۶ درصد افزایش یافته است.

وی در ادامه با بیا این مهم که جمع کل مبادلات تجاری استان در هفت ماهه امسال ۳ میلیارد و ۱۳۲ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته ۴۱ درصد افزایش داشته است، خاطرنشان کرد: صادرات شاه کلید رونق اقتصادی است و اگر تسهیل گری و افزایش صادرات کالا و محصولی انجام شود بی شک شاهد رونق صادرات در نتیجه افزایش تولید و اشتغال خواهیم بود.

دره وزمی با اشاره به اینکه هر محصولی قابل صادرات نیست، عنوان کرد: محصولات وکالاهای باکیفیتی که توانایی رقابت در بازار جهانی را داشته باشند دارای پتانسیل صادرات هستند.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان در پایان ضمن اشاره به اینکه واحدهای تولیدی استان باید برای ارتقای کیفیت تولیدات  خود، مجهز به علم و تکنولوژی های روز باشند، یادآور شد: شرکت های قوی صادراتی  می توانند حامی  خوبی برای تولیدکنندگان باشند و به توسعه و رونق تولید در استان هم کمک کنند.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: