• چهارشنبه ۲۴ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۲۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 968-9590-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گزارش

مدیر کل ستاد بحران استان کردستان خواستار شدٔ:

ایجاد اعتماد بین ملت و دولت وظیفه شورای شهر است

مدیرکل ستاد بحران استان کردستان با اشاره به اینکه یکی از وظایف خطیر شورای اسلامی شهر ایجاد اعتماد بین ملت و دولت است، اظهار کرد: در راستای بسترسازی هرچه بیشتر این امر، شورا اسلامی شهر سنندج باید فرهنگ سازی مدیریت کمک رسانی از طریق هلال احمر را که مأموریت یافته دولت در مدیریت شرایط بحرانی است را در اذهان ایجاد کنند.
به گزارش خبرنگار ایسنا، منطقه کردستان «آرتیکاس اقبال» شامگاه سه‌شنبه (23 آبان) در نشست هم‌اندیشی اعضای شورای شهر با کارکنان اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری کردستان که در محل شورای شهر سنندج برگزار شد، با اشاره به اینکه نباید از خاطر دور داشت که با بروز زلزله، نیازمندی آسیب‌دیدگان کرمانشاه مختص به یک روز نیست، اظهار کرد:  احساس نیاز به کمک‌رسانی یک امر بدیهی و ادامه‌دار  است که متناسب با شرایط آن باید واکنش برنامه‌ریزی شده را نیز لحاظ کرد.
وی با بیان اینکه در هنگام بروز بحران، نیازها به صورت لحظه‌ای رصد و رفع می‌شوند، افزود: مدیریت بحران، پروسه‌ای قانونمند و مرحله‌دار است که از مهم‌ترین مراحل آن پیشگیری، آموزش و مدیریت آن است.
مدیرکل ستاد بحران استان کردستان، قطع شدن تماس‌های تلفنی پس از وقوع زلزله در استان را ناشی از تزریق حجم وسیعی از تماس به اپراتورهای تلفن و ایجاد پیک ترافیکی تماس دانست و تصریح کرد: این امر خود منجر به ایجاد محدودیت‌هایی در شبکه ارتباطی موبایلی در آن لحظه بود. 
هر کاری در قالب قانون عینیت می‌یابد
مدیرکل ستاد بحران استان کردستان، با بیان اینکه اعضای شورای شهر الگو هستند، گفت: اعضای شورای شهر به دلیل اینکه منتخبین مردم هستند باید رفتاری الگوساز با تأثیرگذاری مثبت را مناسب و متناسب با وضعیت پیش آمده لحاظ کنند تا مردم هم به تبعیت از آنان رفتار کنند.
وی با ذکر این نکته که  اکیپ‌های اعزام شده به مناطق زلزله‌زده از افراد متخصص، آموزش‌دیده و امدادگر هستند، افزود: در هنگام وقوع زلزله، پس از اطمینان از اینکه اتفاقی در استان کردستان نیفتاده، تیم امداد و نجات به استان کرمانشاه اعزام شد.
اقبال با تأکید بر اینکه در شرایط بحرانی قانوناً هلال احمر مجوز و مؤظف به ارائه خدمات است، ادامه داد: هلال‌احمر به عنوان بزرگترین سازمان مردم نهاد کشور شناخته می‌شود که در شرایط بحرانی باید از آن حمایت کرد.
وی دلیل تأکید بر همکاری با هلال احمر را پتانسیل، امکانات و توانایی‌های آن در هنگام خدمت‌رسانی که مردم به آن به عنوان مرجعی قابل اعتماد یاد می‌کنند، دانست.
مدیرکل ستاد بحران استان کردستان، با درخواست از اعضای شورای شهر در راستای فرهنگ سازی مدیریت کمک‌رسانی از طریق هلال احمر در اذهان عمومی، اظهار کرد: اعتماد بین ملت و دولت ایجاد کردن یکی از وظایف شورای شهر است، زمانی که دولت تصمیم گرفته است تا در قالب قانون وظیفه امداد رسانی در شرایط بحرانی با هلال احمر باشد، شورای شهر باید در این مسیر گام برداشته و پیشرو فرهنگ سازی این حوزه باشد.
استان کردستان استان معین در خدمات رسانی و کمک رسانی به کرمانشاه است
اقبال در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه استان کردستان به عنوان استان معین خدمت‌رسانی و کمک‌رسانی به کرمانشاه است، گفت: در طی امدادرسانی به آسیب‌دیدگاه زلزله تیم‌های اعزامی ماهیت خود را از امدادگری به بازسازی، استقرار و تثبیت، تغییر می‌دهند تا پس از بررسی شرایط و تعیین بخش مورد نظر، برای ارائه خدمت‌رسانی در قالب اکیپ خدمات رسانی وارد عرصه شوند.
وی با تأکید بر اینکه تیم شهرداری باید در قالب اکیپ اعزامی مدیریت بحران استان کردستان اعزام شود، گفت: این اقدام منجر به جلوگیری از بروز مشکلات و معضلات پیش‌بینی نشده خواهد شد.
مدیرکل ستاد بحران استان کردستان، بهترین نمونه فعالیت مدیریت شده در طی امدادرسانی را تعهد استان کردستان برای تهیه 100 هزار قرص نان در طی سه روز برای زلزله زدگان کرمانشاه دانست و گفت: در راستای ارائه هر چه بهتر خدمات امدادی، کمک‌ها سازماندهی شده از درگاه هلال احمر که آموزش های لازم برای برخورد با شرایط بحرانی را گذرانده، لحاظ شود.
ارسال2۲۰۰ دستگاه چادر به مناطق زلزله‌زده
اقبال با تأکید بر ایجاد هماهنگی با ستاد بحران قبل از هرگونه اقدام کمک‌رسانی، اظهار کرد: خوشبختانه با مدیریت ستاد بحران، 120 دستگاه ماشین‌آلات سنگین از کردستان وسایل و امکانات را بدون مشکل به کرمانشاه انتقال داده‌اند و بدون مشکل به استان بازگشته است.
وی وقوع زلزله را طبیعی و روتین دانست و خاطرنشان کرد: زلزله امری روزانه است که دارای شدت و ضعف است به همین دلیل در سال گذشته بیش از 50 زلزله در یک نقطه استان به وقوع پیوست اما احساس نشد.

مدیرکل ستاد بحران استان کردستان، در پایان به ارسال 2200 دستگاه چادر از طریق هلال احمر به مناطق زلزله‌زده خبر داد و یادآور شد: زلزله امری غیرقابل پیش‌بینی است، لذا برای کاهش تبعات آن باید مدیریت بحران را با برنامه‌ریزی‌های دقیق و کارشناسی شده لحاظ کرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: