• جمعه ۶ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9611-1594-5
  • خبرنگار : 68013
  • منبع خبر : گزارش

معاون برنامه ریزی و نظارت و ارزشیابی امور استانها و مجلس حوزه هنری:

شیوه نامه تولید دانشنامه‌های فرهنگ، هنر و تمدن مراکز استانی حوزه هنری تدوین و ابلاغ شده است

معاون برنامه ریزی، نظارت و ارزشیابی امور استانها و مجلس حوزه هنری در دیدار با شورای پژوهشی دانشنامه فرهنگ و هنر کردستان در سنندج از ابلاغ شیوه نامه تولید دانشنامه های فرهنگ، هنر و تمدن مراکزاستانی حوزه هنری خبرداد.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، داود ضامنی در دیدار با اعضاء شورای پژوهشی دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن حوزه هنری استان کردستان که در محل سالن اندیشه حوزه هنری کردستان برگزر شد، اظهار کرد: ظرفیت ها و پتانسیل های تاریخی، تمدنی، فرهنگی، هنری و قومی استان کردستان قابلیت های لازم برای تدوین دانشنامه فرهنگ ، هنر و تمدن را دارد.

وی با اشاره به تاریخچه تولید دانشنامه های فرهنگ و تمدن در مراکز استانی گفت: استان گیلان آغاز کننده این کلان پروژه در مراکز استانی بود و پس از آن  ۷ استان دیگر مبادرت به تولید و انتشار آثاری با عنوان دانشنامه کردند اما بعد از گذشت قریب به ۱۰ سال از انتشار این دانشنامه ها لازم بودم یک آسیب شناسی از محتوای تولید شده، نحوه تولید و توزیع دانشنامه ها، میزان استقبال مخاطب از مجلدات مناشر شده و مسایل و مشکلاتی که این کلان پروژه با آن مواجه است صورت پذیرد. 

معاون برنامه ریزی، نظارت و ارزشیابی امور استانها و مجلس حوزه هنری ادامه داد: طی چند ماه مطالعه‌ای که صورت گرفت مناسب دیدیم یک شیوه نامه دقیق و جامع برای استاندارد سازی  دانشنامه های فرهنگ و هنر و تمدن مراکز استانی تدوین کنیم تا مبنای کار برای سایر استانذهایی باشد که مایل به انتشار آثاری در قالب دانشنامه برای استان خود هستند.

وی با اشاره به اهمیت این دانشنامه ها برای آینده حوزه هنری تصریح کرد: در این شیوه نامه با بهره گیری از منابع مختلف و ساعت ها کار کارشناسی شیوه نامه ای مبتنی بر استانداردهای لازم تهیه شده و در اختیار مراکز استانی حوزه هنری جهت به کارگیری قرار گرفته است 

ضامنی با تقدیر از تلاش و کوشش شورای پژوهشی دانشنامه فرهنگ ، هنر و تمدن کردستان گفت: در کار علمی باید هم به محتوا توجه کرد هم به فرم و هم به نحوه توزیع و مصرف. متاسفانه در برخی استانها به دلیل بی توجهی به مراحل پس از تولید متن، آثار منتشر شده در قالب دانشنامه توزیع مناسبی نداشته و مخاطب نیز چندان به مطالعه آنها اقبال نشان نداده است؛ ما به جهت حساسیت این کلان پروژه برای حوزه هنری و البته ویژگی های خاص استان کردستان نمی خواهیم اشتباهات استان های دیگر در این استان نیز تکرار شود.

وی افزود: دلیل سخت گیری ما به شیوه تولید، محتوا، معتبر بودن منابع استفاده شده توسط مجریان کار، زبان و لحن نگارش، نحوه ویراستاری، رعایت استانداردهای لازم در آماده سازی و چاپ با کیفیت و توزیع و معرفی مناسب مجلدات منتشرشده به این خاطر است که انتظار داریم میرات تاریخی و تمدنی استان کردستان در مقطع تاریخ معاصر ایران به بهترین شیوه و توسط مجرب ترین افراد و صاحب نظران استان به نگارش در آید. 

معاون ارزشیابی امور استان ها و مجلس حوزه هنری در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: تجربه حوزه هنری نشان می دهد که در صورت تولید آثار فاخر و نیز توزیع مناسب، مخاطب استقبال می کند که بسیاری از آثار چاپ شده در حوزه ادبیات پایداری، انقلاب اسلامی و تاریخ شفاهی در سالهای گذشته بیش از ده و بیست نوبت تجدیدچاپ شدند. 

ضامنی رویکرد اداره کل امور استان ها و مجلس حوزه هنری را حمایت از تولیدات مراکز استانی دانست و گفت: در این رویکرد توجه ما به شناخت درست زمینه تاریخی، زبانی، قومی و تمدنی استانها در دوره معاصر است، زیرا معتقدیم خیلی از اتفاقاتی که در تاریخ معاصر ایران رقم خورده به درستی ثبت و ضبط نشده و در برخی موضوعات نویسندگان مغرض و معاند به تحریف واقعیت دست زدند.

وی ادامه داد: جغرافیای فرهنگی کردستان اقتضا می کند کسانی در امر تولید و نگارش دانشنامه فرهنگ و هنر و تمدن دعوت به همکاری شوند که در آن موضوع دارای تالیفات علمی بوده و تجربه زیسته در این استان داشته باشند.

وی گفت: انتظاری که ما از اعضاء شورای پژوهشی دانشنامه کردستان داریم این است که حداکثر دقت را در انتخاب مجریان این پروژه، محتوای تولید شده و منابع استفاده شده در این مجلدات داشته باشند.

ضامنی ضمن تأکید بر توجه به نحوه عرضه آثار منتشر شده گفت: پیشنهاد می کنیم در کنار تدوین و چاپ اثر در قالب دانشنامه ، تمهیدات لازم جهت طراحی یک سایت مختص به دانشنامه نیز در دستور کار قرار گیرد تا تمامی علاقه مندان به فرهنگ و هنر کردستان در استان های دیگر و حتی خارج از ایران بتوانند به نسخه های دیجیتالی این دانشنامه ها دسترسی پیدا نمایند.

وی افزود: تصمیمی به متمرکز نمودن نحوه تولید دانشنامه فرهنگ ، هنر و تمدن مراکز استانی در تهران نداریم و از شکل گیری شوراهای پژوهشی در مراکز استانی که توانایی لازم علمی و تخصصی را داشته باشند بر اساس قوانین و مقررات حوزه هنری استقبال می کنیم.

در ادامه این نشست اساتید و اعضای دانشنامه دکتر امید ورزنده ، دکتر کامبیز کریمی ، دکتر بهروز خیریه ، دکتر اسماعیل احمدی و رئیس حوزه هنری استان کردستان و همکاران دیدگاه ها و نقطه نظرات خود را در خصوص دانشنامه و اقدامات صورت گرفته در تدوین 10 عنوان دانشنامه بیان و تصمیمات لازم اتخاذ شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: