• یکشنبه ۸ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-3690-5
  • خبرنگار : 68013
  • منبع خبر : گزارش

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کردستان عنوان کرد

انجام نمونه برداری از 205 نقطه کشت محصولات کشاورزی در کردستان

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: امسال 205 نقطه کشت محصولات کشاورزی را از لحاظ وجود فلزات سنگین، نیترات و سموم کشاورزی در استان کردستان ارزیابی کرده ایم.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، کامبیز حسن زاده شامگاه یک شنبه(8 بهمن) در کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان که در استانداری برگزار شد، اظهار کرد: بررسی ایمنی و سلامت محصولات کشاورزی به وزارت بهداشت محول شده است که انجام آن در سطح عرضه بر ما تکلیف شده بود.

وی با اشاره به اینکه بررسی ایمنی محصولات کشاورزی در سطح عرضه کاری هزینه بر بوده و خروجی آنچنانی ندارد، افزود: از سال گذشته در نقاط مختلف استان که کشت محصولات کشاورزی صورت می گیرد اقدام به نمونه برداری کردیم که در نهایت 150 نقطه را ارزیابی کردیم.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کردستان ادامه داد: امسال هم 205 نقطه کشت محصولات کشاورزی را از لحاظ وجود فلزات سنگین، نیترات و سموم کشاورزی در استان کردستان ارزیابی کرده ایم.

وی دامنه پایش این محصولات را کل استان و نه فقط یک شهر خاص عنوان کرد و گفت: خیار، گوجه فرنگی ، سبزیجات برگی، انگور سیاه مریوان، پیاز، سیب زمینی، توت فرنگی و گندم مورد بیشترین ارزیابی قرار گرفتند.

حسن زاده اعلام کرد: در این راستا 23 کشاورز را که از بیشترین کود و سموم کشاورزی استفاده می کردند شناسایی و معرفی کرده ایم که باید با آنها برخوردهای لازم صورت گیرد.

وی با عنوان اینکه امیدواریم کشاورزان بدون نظارت، خود از کمترین کود و سموم شیمیایی استفاده کنند، تصریح کرد: مصرف بی رویه سموم و کودهای شیمیایی یکی از معضلات و چالش‌هایی است که می تواند مشکلات بسیار جدی را به بار بیاورد.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کردستان در پایان به عرضه سموم و کودهای شیمیایی بدون مجوز سازمان جهاد کشاورزی در استان اشاره و تاکید کرد: باید از عرضه بی رویه و بدون مجوز این سموم در استان جلوگیری به عمل آید که این مسئله همکاری بیشتر دستگاه‌های مسئول را می طلبد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: