• چهارشنبه ۱۱ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-5590-5
  • خبرنگار : 68015
  • منبع خبر : گفتگو

مدیرعامل مؤسسه مردم نهاد یاران جوان هه‎تاو اعلام کرد:

توسعه کردستان با اسکلت‌بندی قوی سازمان‌های مردم نهاد قامت راست خواهد کرد

مدیرعامل مؤسسه مردم‌نهاد یاران جوان "هه تاو" با اشاره به اینکه اعتماد به جوانان به عنوان استخوان‌بندی سازمان‌های مردم نهاد علاوه بر ایجاد فرصت‌های شغلی و بهره‌مندی از ظرفیت‌های فکری و تحصیلی آنان، منجر به خلق فرصت‌های مالی و تولید ثروت از ایده‌های آنان خواهد شد، گفت: قامت توسعه کردستان با اسکلت‌بندی قوی سازمان‌های مردم نهاد قامت راست خواهد کرد.

شادمان رضایی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه کردستان با اشاره به اینکه طی دهه‌های اخیر در کشور به دلیل تمرکز بر شهرهای بزرگ، مهاجرت رشد فزاینده‌ای را داشته است، اظهار کرد: مهاجرت با سرعت بخشیدن به تغییر در هنجارها و ارزش‌ها، علاوه بر تزریق مشکلاتی همچون بیکاری، افزایش جمعیت شهری و خالی از سکنه شدن روستاها منجر به گسترش آسیب‌های اجتماعی و بروز آسیب‌های جدی در کالبد هنجاری شهرها شده است.

وی با بیان اینکه یکی از معضلات تحمیل شده به شهر سنندج در چند سال اخیر که ره‌آورد مهاجرت روستائیان به این شهر است، گسترش مناطق حاشیه‌نشین و ساکنین بافت فرسوده شهر و آسیب‌های ناشی از آن است، افزود: مدیریت صحیح، انتخاب سیاست درست و اجرای قوی و پیگیری برنامه‌ها می‌تواند نقشه راهی کاربردی در مقابله با گسترش آسیب‌های اجتماعی است.

مدیرعامل مؤسسه مردم‌نهاد «یاران جوان هه تاو» با ذکر این نکته که بهره‌گیری از ظرفیت مردم راه‌حل اصلی در حل بسیاری از معضلات و مسائل است، گفت: سازمان‌های مردم نهاد به دلیل حضور داوطلبانه خودِ مردم در فعالیت‌های اجتماعی، یکی از پتانسیل‌های قوی در راستای مبارزه با آسیب‌های اجتماعی است.

وی تحقق این مهم را نیازمند تعریف فرآیند مشخص، چارچوبی نظام‌مند و تعریف اهداف کوتاه‌مدت، میان‌مدت و طولانی‌مدت دانست و ادامه داد: باید توجه داشت که اعتماد به جوانان به عنوان استخوان‌بندی سازمان‌های مردم‌نهاد علاوه بر ایجاد فرصت‌های شغلی برای آنان و بهره‌مندی از ظرفیت‌های فکری و تحصیلی آنان، منجر به خلق فرصت‌های مالی و تولید ثروت از ایده‌های آنان خواهد شد.

رضایی با تأکید بر اینکه سازمان‌های مردم‌نهاد جایگزین مناسبی برای تضمین توسعه و پیشرفت کشور است، تصریح کرد: در سال 2012 دبیرخانه اتحادیه کشورهای مشترک‌المنافع طرح «اقدام توانمندسازی جوانان» را در پنج محور توسعه آموزش‌وپرورش، سلامت و رفاه، اشتغال، مشارکت سیاسی و مدنی تدوین کرد که بر اساس آن می‌توان شاخص واقع بینانه‌تری از عملکرد و نقش سازمان‌های مردم نهاد در افق توسعه‌ای 1414 کشور ارائه کرد.

وی با بیان اینکه بحث مقوله مالی یکی از خلاءهای زیربنایی با نقش کلیدی در موفقیت سازمان‌های مردم است، عنوان کرد: باید از طریق جذب منابع خیرین بخش خصوصی و بخش‌هایی از شرکت‌های دولتی که امکان انتقال منابع خود به سازما‌ن‌های مردم نهاد در آن وجود دارد، نسبت به حمایت و پشتیبانی سازمان‌های مردم نهاد وارد عمل شد.

مدیرعامل مؤسسه مردم نهاد یاران جوان هه تاو در پایان با تأکید بر اینکه باید تلاش کرد تا فضای اعتماد و همکاری را در حوزه‌های مختلف توسعه استان ایجاد کرد، یادآور شد: نقش مدیران ارشد استانی و شهرستانی و متقابلاً کارآفرینان برتر و صاحبان اندیشه در استان در عرصه گسترش نقش سازمان‌های مردم نهاد در توسعه تعیین کننده است و وصول به این اعتماد نیازمند برنامه‌ریزی، سیاست‌گذاری و عمل متقابل می‌باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: