• دوشنبه ۱۶ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۸
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 9611-1992-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گزارش

برگزاری میزگرد تخصصی «نقش رسانه در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی» در ایسنای کردستان

میزگرد تخصصی «نقش رسانه در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی» امروز، 16 بهمن ماه در دفتر خبرگزاری ایسنای کردستان برگزار شد.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، میزگرد تخصصی «نقش رسانه در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی» با حضور ابراهیم حسینی رئیس ستاد کنگره 5400 شهید استان کردستان، اصغر عبدی فر مسئول بسیج رسانه استان، سامان احمدی سرپرست معاونت فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، حمید عذیری معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان کردستان امروز، 16 بهمن در دفتر خبرگزاری برگزار شد.

ابراهیم حسینی، رئیس ستاد کنگره 5400 شهید استان کردستان در این میزگرد تخصصی اظهار کرد: انقلاب اسلامی کلید واژه‌هایی را در جهان‌بینی خود دارد که دشمنان به واسطه گرفتن این کلیدواژه‌ها برما پیروز شده و ما را با آن‌ها بیگانه کرده بودند.

وی افزود: همین فاصله گرفتن از اصول اسلامی باعث شده بود ما به عنوان یک کشور عقب افتاده در جهان معرفی شویم و در طول 200 سال گذشته در هر جنگ جهانی یک قطعه از خاک کشور ما را جدا کردند.

حسینی بیان کرد: دور شدن از این هویت دینی و اعتقادی زمینه ساز گرفتن حدود یک میلیون مترمکعب خاک کشور ما شد که به برکت امام و انقلاب اسلامی توانستیم به هویت اصیل ایرانی بودن خود باز گردیم.

وی اعلام کرد: انقلاب‌های صورت گرفته در جهان از جمله انقلاب فرانسه، هند، پاکستان، الجزایر، و خیلی های دیگر برای اینکه به پیروزی برسند دست به اقداماتی زدند که در انقلاب ما این اقدامات وجود نداشت و حتی در دیدار انقلابیون با امام راحل پیشنهاد دست به اسلحه بردن را دادند که امام به شدت با این موضوع مخالفت کرد.

رئیس ستاد کنگره 5400 شهید استان کردستان عنوان کرد: امام با قدرت اسلام و قدرت مردم در مقابل رژیم وابسته به استکبار ایستادند و توانست کلیدواژه‌هایی را وارد ادبیات انقلاب کند که در قرآن کریم وجود داشت.

وی ادامه داد: یکی از این کلیدواژه‌های انقلابی استکبار ستیزی بود که در قرآن کریم به آن امر شده بود ولی ما با آن بیگانه شده بودیم.

حسینی اذعان کرد: کشور ما به جایی رسید که شاه قسم خوردن به کتاب قرآن را حذف کرده بود اما امام با ورود این ادبیات را وارد جهان‌بینی اصیل ایران اسلامی کرد ما تبدیل به یک قدرت فرامنطقه ای می شویم.

وی اعلام کرد: امام جهاد در راه خدا، انقلابی گری، مبارزه با استکبار، واژه شهید و شهادت را برای ما زنده کرد و زنده شدن این واژه ها موفقیت انقلاب اسلامی در عرصه های مختلف را به دنبال داشت و موجب شد که از نظر امنیت یکی از رتبه‌های بالای جهانی را داریم.

رئیس ستاد کنگره 5400 شهید بیان کرد: ما امروز از نظر استقلال سیاسی یکی از کشورهای مستقل حقیقی جهان هستیم یعنی ایران نه تنها از هیچ قدرت جهانی دستور نمی‌گیرد بلکه این توانایی را دارد که قدرت‌های جهانی را در مسیر سیاست‌‌ها و برنامه‌های خود به کارگیری کند.

وی با اشاره به اینکه امروز اندیشه و تفکر انقلابی امام موجب بیداری اسلامی در جهان شده است، عنوان کرد: سنگرهای دفاعی انقلابی اسلامی ما به ساحل مدیترانه و در کنار مرزهای اسلامی پیش رفته و این در سایه واژه‌هایی است که امام با انقلابش آورد و امروز یک امت پیش رو و پیشتاز جهان هستیم.

حسینی افزود: با دقت در داستان حضرت موسی بن عمران می بینیم که هر موقع امتش از پیامبرشان اطاعت کردند به اوج عزت و پایداری رسیدند و هرگاه از او اطاعت نکردند به ذلت و خواری رسیدند.

رئیس ستادکنگره 5400 شهید کردستان بیان کرد: این موفقیت در سایه همراهی امت، مکتب قرآنی، رهبری ولایت، پیشوایی قرآن، همراهی امام با امت و امت با امام به دست آمده است.

وی اذعان کرد: به اعتقاد من چه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی از سال 1342و چه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نقش اساسی در اطلاع رسانی پیام‌های امام را رسانه‌های انقلابی برعهده داشتند.

حسینی تصریح کرد: بخشی از رسانه‌های دوران پهلوی از ماموریت اطلاع رسانی استقلالی خود دست برنداشتند و بعد از انقلاب در فتنه‌های مختلفی که انقلاب با آن روبرو بوده نقش اساسی برای اینکه افکار عمومی را به صحنه بیاورد، نیز بر عهده داشتند.

وی عنوان کرد: در دوران دفاع مقدس آنچه که جبهه‌ها را نشاط و شادابی می‌داد، فضای رسانه‌ای کشور ما بود چراکه موفقیت‌های رزمندگان، حال و هوای جبهه‌ها و سبک زندگی جبهه‌ها را در جامعه می‌آوردند و با قدرت اطلاع‌رسانی خود پشت جبهه‌ها را همراه جبهه‌ها می‌کردند.

رئیس ستادکنگره 5400 شهید کردستان افزود: قدرت رسانه ای می تواند در نشاط، همگرایی، رشد فکری و اطلاعاتی جامعه اثرگذار باشد و الان هم که نظام جمهوری اسلامی ما در اوج اقتدار، عزت، سربلندی قرار دارد و هرگونه معادله بین‌المللی با نفوذ ایران انجام می‌شود، نقش رسانه بی بدیل و انکارناپذیر است.

وی ادامه داد: اگر هر رسانه و خبرگزاری خود را وابسته به جریانات سیاسی و جبهه‌بندی‌های سیاسی بداند عمر محدودی دارد و غروبشان نزدیک است و به اعتقاد بنده رسانه ای موفق است که بتواند رسالت رسانه ای خود را مستقل انجام دهد.

حسینی افزود: اگر رسانه مستقل باشد دوام و ماندگاری آن بیشتر و قدرت نفوذش در عامه مردم خیلی بیشتر است و می تواند جامعه را متحول کند و دیگر از تشر جریانات سیاسی نمی ترسد.

وی بیان کرد: اگر رسانه مستقل خواسته، مطالبات و ... عامه مردم را از مسئولان کشور صادقانه بخواهند و نه براساس یک نگاه سیاسی، جناحی و حتی نگاه مردمی بلکه با یک نگاه اسلامی و ملی خبر را نشر دهد در دل مردم جای می گیرد.

رئیس ستاد کنگره 5400 شهید کردستان عنوان کرد: اگر رسانه ها، فضای مجازی و خبرگزاری ها به طور مستقل خواسته‌ها و مطالبات به حق مردم و حرف دل مردم را خوب از مسئولان پیگیری و عملکرد مسئولان را واقع بینانه به مردم منتقل کنند؛ موفق خواهند بود.

وی عنوان کرد: نظام انقلاب اسلامی با پیروزی انقلاب وارد یک مرحله جدید شد و در مرحله دوم ساختار این نظام که مردم سالاری دینی با یک قانون اساسی متقن خوب شکل گرفت و در مرحله سوم ایجاد یک دولت اسلامی را در دستور کار خود دارد که متاسفانه این مرحله به سختی جلو می‌رود.

حسینی افزود: در این مرحله ما در تلاشیم بتوانیم به تمام معنا یک دولت اسلامی را با کمک همه قوای مقننه، مجریه و سازمان‌ها و ارگانها بنیان گذاری کنیم و گام بعد از آن جامعه اسلامی، و در مرحله آخر تمدن اسلامی را در جهان بنیان‌گذاری کنیم.

وی عنوان کرد: ما برای رسیدن به این پنج گام نظام مقدس اسلامی خیلی کارها باید انجام دهیم و رسالت رسانه‌ها در مرحله پنجم که رسیدن به تمدن جهانی اسلام است رسالتی ارزشمند و بزرگ می‌باشد.

رئیس ستاد کنگره 5400 شهید استان کردستان افزود: رسالت امروز رسانه‌ها در نظام مقدس انقلاب اسلامی، ترویج سبک زندگی اسلامی، احیای امر به معروف و نهی از منکر، تقویت روحیه انقلابی گری، جلوگیری از نفوذ دشمن، وحدت و انسجام جامعه، مقابله با اندیشه های انحرافی و جلوگیری از نفوذ دشمن است.

سامان احمدی سرپرست معاونت فرهنگی اداره کل ارشاد و فرهنگ اسلامی استان کردستان در ادامه این میزگرد به نقش و جایگاه رسانه ها در قبل و بعد از انقلاب در کشور و خاصتا در استان فرهنگی کردستان پرداخت و گفت: رسانه های مکتوب در قبل از انقلاب اسلامی مجیزه گوی دوران طاغوت بودند و نتوانستند آنچنان که باید انعکاس دهنده افکار عمومی باشند.

وی افزود: رسانه ها در آن زمان بسیار محدود و عملا در دست طاغوت بودند، اما همزمان با این اوضاع در سال 42 با شکل گیری رسانه های مردمی، تشکیل رسانه های شنیداری و دیداری توانست بخش عظیمی از آنچه که واقعیت بین حکومت و جامعه بود را نشان دهد و به دست یکی از رهبران کاریزمای جهان به نام حضرت امام خمینی(ره) در بستر یک جریان سازی نمود یابد و نتیجه آن را در بهمن 57 ببینیم.

سرپرست معاونت فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان عمر رسانه در استان کردستان را بیش از یک قرن دانست و بیان کرد: رسانه های کردی روحیه استکبار ستیزی در چهار چوب فعالیت های خود را حتی در دوران قبل از انقلاب هم داشته اند و با رجوع به مستندات نیز به این نتیجه می توان رسید که بیشترین انتقادها در مبارزه با رژیم استکباری پهلوی در رسانه های کردی به عینیت یافت می شود.

وی با اشاره به اینکه شکل گیری اقوام در دوران قبل از انقلاب بی معنی بوده است عنوان کرد: متاسفانه سرکوب رسانه در آن زمان بسیار زیاد بوده است.

احمدی، با بیان اینکه اکنون در دهه چهارم انقلاب اسلامی هستیم و این سوال که آیا عدالت رسانه ای وجود دارد یا نه مطرح می شود افزود: رسانه ها از دهه 70 به بعد در سطح کشور پیشرفت چشمگیری داشتند و می توان گفت که اکنون نقد منصفانه در رسانه های ما وجود دارد.

وی بیان کرد: رسانه های ما در این دوران جریان ساز بوده و به حق توانسته اند نقش مطالبه گری خود را نشان دهد و به طور مثال فسادهای مالی زیادی را در چند سال اخیر برای مردم و حکومت برملا و شفاف سازی کنند.

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری که فرمودند مردم حق اظهار نظر دارند و جمهوری اسلامی ایران نیز با توجه به اینکه رکن رکین آن مردم سالاری است، هیچ واهمه ای از مطرح کرد این اظهار نظرها ندارد عنوان کرد: جریان سازی از برکات نظام جمهوری اسلامی برای رسانه های ما بوده است.

احمدی ادامه داد: شکل گیری قانون مطبوعات در راستای صیانت از اصحاب رسانه بعد از انقلاب اسلامی از دیگر برکات جمهوری اسلامی است و اخیرا قانون رسانه ای تکلیف را مشخص کرده که اصحاب رسانه باید اخلاق حرفه ای روزنامه نگاری را که مبتنی بر 12 اصل بنیادی بین المللی است آشنا بوده باشد.

وی ازدیاد منابع خبری و نشریه های تخصصی و مکتوب را نشانی از شکل گیری پارادایم رسانه ای دانست و افزود: اگر ما این را نبینیم با توجه به گستردگی و دامنه نفوذ شبکه های اجتماعی به سمتی خواهند رفت که دیگر در توان افسران جوان جنگ نرم ما نخواهد بود.

رسانه باید مطالبه‌گر باشد

«حمید عذیری» معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در کردستان نیز در ادامه این هم اندیشی با اشاره به اینکه مطالبه گری مهم ترین نقشی است که رسانه می تواند در پیشبرد اهداف انقلاب داشته باشد، اظهار کرد: در حوزه انقلاب اسلامی رسانه ها وظیفه معرفی دستاوردهای انقلاب اسلامی را بر عهده دارند.

وی با تأکید بر اینکه رسانه برای پیشبرد اهداف انقلاب باید وارد حوزه مردم و از قالب دولتی خارج شود، افزود: این رسالت در حوزه پیشبرد اهداف باید به نقش مطالبه گری در حوزه های مختلف برسد که بین مدیران نسبت به مردم و مردم نسبت به مدیران یک رویه دو سویه است.

عذیری با بیان اینکه امروز بزرگترین ضربه ای که انقلاب اسلامی دیده است جدایی مدیران ما از مدیریت اسلامی است، تصریح کرد: برای جلوگیری از آسیب در بحث مدیریت اسلامی باید مطالبه گری لازم را از مدیران اخذ و در کنار آن ویژگی های مثبت و کارآمد مدیر اسلامی را انعکاس داد.

وی با اذعان به اینکه مدیریت اسلامی انتخاب ارزش ها در اجرای مدیریت هاست، گفت: جلوگیری از وابستگی اجتماعی در دراز مدت یا دوراندیشی در راستای تأمین نیازهای مادی و معنوی مردم است که در نهایت به کمال تقرب به الهی مختوم می شود.

به گفته وی سه سطح ارزش سیاسی و مذهبی درجه یک، فرهنگی قومگرایی و غریزی به ترتیب در کتب اسلامی معرفی شده است.

معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در کردستان با اشاره به اینکه ارزش های غریزی و محیطی در رسانه دارای اولویت اول است و پس از آن قومگرایی و سپس فرهنگی، سیاسی و مذهبی نمود می یابد، تصریح کرد: مطبوعات باید قدرت تحلیل خود را بالا برده و از حوزه خبر خارج شوند تا مدیران راه و روش خود را تغییر دهند.

رسانه ها دیدبان جامعه هستند

«اصغر عبدی‌فر» مسئول بسیج رسانه استان کردستان با اشاره به اینکه رسانه ها نباید در حفظ ارزش ها و آرمانها کوتاهی کنند، گفت: باید یک جبهه واحد رسانه ای در راستای انقلاب در تمامی جنبه ها شکل بگیرید.

وی ویژگی های این جبهه رسانه ای را تقویت در ابعاد معنوی، مادی، ارزشی و دانشی دانست و گفت: زمانی که رسانه های معاند برای نیل به اهدافش هزینه هایی را متقبل می شود باید در مقابل رسانه ها نیز تقویت شوند تا عرصه برای رسانه های معاند فراهم نشود.

مسئول بسیج رسانه استان کردستان با بیان اینکه بسیاری از رسانه ها از بعد مالی با مشکل مواجه هستند، تصریح کرد: زمانی که رسانه با مشکل و تهدید روبرو شود در انجام رسالت و تعهد خود با مشکل روبرو خواهد شد.

وی با تأکید بر لزوم رعایت عدالت در بین رسانه ها، بیان کرد: رسانه ها باید بدون حزب گرایی، بدون جریان گرایی یار و یاور دولت و انقلاب باشد و به عنوان پل ارتباطی بین مردم و مسئولین عمل کند.

وی با اشاره به اینکه در انعکاس اخبار باید به نکات مثبت و سازنده نیز توجه داشت، گفت: عده ای به دنبال تخریب هستند، لذا نباید زمینه را برای افتادن رسانه به دست نااهلان فراهم کرد.

عبدی‌فر با تأکید بر توجه به جایگاه نقد در رسانه گفت: نقد باید با رعایت موازین اخلاقی و به دور از غرض ورزی های شخصی لحاظ شود.

وی با اشاره به اینکه مسئولین از مردم فاصله گرفته اند، گفت: رسانه ها می توانند با کاهش پروسه بروکراسی اداری در انتقال مشکلات مردم به مسئولین عمل کنند.

مسئول بسیج رسانه استان کردستان با اینکه انعکاس کوتاهی برخی مسئولین و دولت مردان از وظایف رسانه و جنگ نرم است، خاطرنشان کرد: رسانه ها دیدبان جامعه هستند بر این اساس  شاخصه اصلی رسانه انقلابی تعریف و تمجید صرف نیست، بلکه یک رسانه انقلابی باید قدرت جریان سازی و تغییر را نیز داشته باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: