• چهارشنبه ۱۸ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9611-793-5
  • خبرنگار : 68015
  • منبع خبر : گفتگو

زنگ خطر بیماری‌های غیرواگیر در کردستان به صدا درآمده است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی کردستان اعلام کرد: زنگ خطر بیماری‌های غیرواگیر در کردستان به صدا درآمده است.

سیامک واحدی در گفتگو با ایسنا، منطقه کردستان با اعلام این خبر اظهار کرد: 12.2درصد افراد بالای 18 سال سیگاری هستند و 35.3 درصد افراد بالای 18 سال هیپرتانسیون دارند.

وی افزود: 8.5درصد افراد بالای 25 سال قند خون بالا دارند و در کنار این خطر 66.7درصد افراد بالای 18 سال روزانه کمتر از 5 واحد میوه و سبزی را مصرف می‌کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی کردستان با بیان اینکه 87.2 درصد افراد بالای 18 سال کم تحرکند، تصریح کرد: این بدان معناست که این افراد روزانه کمتر از 600 متر در روز پیاده روی دارند.

وی با اعلام اینکه 63.8درصد افراد بالای 18 سال چاقند ، گفت: 44.7درصد افراد بالای 25 سال استان با مشکل کلسترول بالای 200 روبرو هستند که این آمار بدون درنظر گرفتن آمار پنهان در تمامی حوزه‌های یاد شده است.

واحدی با اشاره به اینکه درصد سزارین نیز در کل بیماران نهایی استان از 39.3 %  در سال92 در سال 94 به 34.2رسیده است، اظهار کرد: این آمار بیشتر از 10 درصد حد انتظار بوده است.

وی افزود: در سال 96 نسبت به سال 95 نیز 3 درصد کاهش سزارین در سطح استان وجود داشته است.

واحدی با اشاره به لزوم توجه به اصلاح روش‌های غلط تغذیه‌ای به ویژه در میان نسل جوان و استقرار فرهنگ تغذیه صحیح در جامعه، گفت: می‌طلبد تا نیل به این هدف فرهنگ استفاده از سبزیجات و میوه‌های تازه، مصرف لبنیات، مرغ و ماهی و گسترش فرهنگ دوچرخه سواری، افزایش ورزشگاه‌ها و کمپ‌های آموزشی و فعالیت فرهنگی آینده‌ساز تقویت و فراگیر شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: