• شنبه ۷ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 977-993-5
  • خبرنگار : 68017
  • منبع خبر : گزارش

/معرفی کتاب/

تاریخ والیان اردلان با نگاهی نو به تاریخ سیاسی و اجتماعی

کتاب تاریخ والیان اردلان نوشته رستم علیخانی با نگاهی نو به تاریخ سیاسی و اجتماعی والیان اردلان توسط انتشارات علمی کالج در سال 1395 به چاپ رسیده است.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، این کتاب در چهار فصل با عناوین تاریخ سیاسی والیان اردلان از آغاز تا صفویه، تاریخ سیاسی والیان اردلان در عهد صفوی، تاریخ سیاسی والیان اردلان در ادوار افشاریه و زندیه و تاریخ سیاسی والیان اردلان در دوره قاجار نگاشته شده است.

نویسنده در مقدمه کتاب عنوان کرده است: خاندان اردلان از سلسله خاندان‌های حکومتگر کرد هستند که توانسته‌اند در عرض‌های جنوبی سرزمین کردستان امارتی پویا و ماندگار شکل دهند و بعدها به خاطر هیبت و شکوهی که این خاندان حکومتگر در کردستان یافتند و نیز به دلیل آنکه از معدود خاندان‌های کرد بودند که توانستند موجودیت سیاسی خویش را تا نیمه دوم قرن نوزدهم میلادی حفظ کنند و سرزمین تحت حاکمیتشان به ایالت اردلان موصوف گشت.

وی همچنین در مقدمه آورده است: بی گمان تاریخ واقعی امرای اردلان از ابتدای قرن دهم، موازی با شکل گیری سلسله صفوی در ایران است. نخستین واقعه‌ای که نام حاکم اردلانی را در تواریخ معتبر و منابع دسته اول جاودانه کرده، واقعه پناه بردن القاس میرزا صفوی برادر شاه طهماسب است که در سال 956 قمری ابتدا به بکه بیگ والی شهرزور و در نهایت به سرخاب بیگ اردلان حاکم مریوان پناه برد. این نخستین اشاره صریح تواریخ رسمی ایران به نام والیان اردلان است. جالب توجه علاقمندان به تاریخ والیان اردلان از سال 564 تا 956 به مدت 400 سال هیچ گونه اطلاعی از نام والیان اردلان در تواریخ رسمی نیست.

در ادامه کتاب به بررسی دیدگاه‌های موجود در خصوص تاریخ اردلان بر اساس ادله‌های تاریخی پرداخته شده است.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: